Femma Planning

Vaihtoehtoisia tulevaisuuksia Viron taideakatemiassa

Arkkitehdit saattavat piirtää rakennuksia käymättä kertaakaan paikassa, johon ne ovat tulossa. Viron taideakatemian Arkkitehtuurin studiokurssilla me femmalaiset ohjaamme perustavanlaatuisesti erilaista, systeemistä ja osallistavaa suunnittelua.

Viron taideakatemia on maan taiteen ja muotoilun ainoa yliopistotasoinen oppilaitos.  Arkkitehtuuriopiskelijoiden studiokurssilla tutkitaan, miten suunnitella alueita, joissa väki ja resurssit vähenevät, voisiko näillä vähenevillä alueilla siirtyä jatkuvan kasvun tavoittelusta kohtuutalouteen ja miten se tapahtuisi. 

Opiskelijoiden palautteiden mukaan kurssi on muuttanut käsitystä arkkitehtuurista. Se ei ole pelkästään rakennusten suunnittelua vaan monipuolista yhteistyötä paremman elämän mahdollistamiseksi.

Tulevaisuustyöpaja Kulttuuritila Merirastissa

Kehitystä ilman kasvua

Matkustin kesällä 2024 Tallinnaan tutustumaan virolaiseen arkkitehtuuriin, kulttuuriin, muotoiluun ja taiteeseen.

Matka oli osa EU:n Culture moves -liikkuvuusohjelmaa. Matkan aikana  suunnittelin  yhdessä Viron taideakatemian lehtorien Sean Tylerin ja Jonathan Woodroffen ja arkkitehtuurin professori Andres Ojarin kanssa poikkitieteellistä kurssia Viron taideakatemian arkkitehti- ja kaupunkisuunnitteluopiskelijoille. Kurssia oli pidetty jo vuosia, mutta siitä haluttiin uudistaa.

Käytännönläheisellä kurssilla opiskelijat pääsevät tutkimaan millaisia kehitysmahdollisuuksia alueilla on, vaikka perinteistä kasvua ei ole näköpiirissä. 


Raideliikenteen varrella

Ensimmäisenä vuonna tutkimme raideyhteyttä Tallinnasta Pärnuun ja kuntia ja kaupunkeja sen varrella. Toisena vuonna oli tutkittavana reitti Tallinnasta Valgaan / Valkaan. Viroksi tämä kaksoiskaupunki on nimeltään Valga, latviaksi Valka. 

Molemmilla reiteillä on erikokoisia kuntia ja kaupunkeja junaradan varrella. Osassa haasteena on se, että kasvua ei ole näköpiirissä, päinvastoin. 

Jokaisella opiskelijaryhmällä on oma kohdealueensa, jolle he tekevät vision ja strategisen kehittämissuunnitelman. Sitä tarkennetaan vaiheittain aina yksilötyönä tehtävään rakennusten suunnitteluun.


Vertaistietoa Suomesta

Alun kenttäkurssilla tutkitaan alueita eri menetelmin: vieraillaan jokaisessa kaupungissa ja kunnassa, havainnoidaan, haastatellaan paikallisia asukkaita ja kuntien työntekijöitä. Asiantuntijaluennot keskeisistä teemoista kuten kohtuutaloudesta rikastavat ajattelua. Koetusta tehdään analyysejä.  

Kollegani Milla Kallion kanssa fasilitoimme taustatutkimusta ja visio- ja strategiatyöskentelyä ja tutoroimme opiskelijoita henkilökohtaisesti. Lisäksi emännöimme kenttäkurssia Suomessa, jossa syvennämme näkemystä kohtuutalouden mahdollisuuksista vähenevissä kunnissa. 

Opiskeluun tuo konkretiaa vierailu Raaseporissa, jossa on suunniteltu tulevaisuutta ja rakennettu maankäytön kehityskuvaa vähenevän väestön ja elinvoiman kysymysten äärellä.


Kokeiluja materiaaleilla

Arkkitehti Jonathan Woodroffen kanssa tutkitaan tilaa ja paikkaa, leikitään ja luodaan materiaaleilla ja luonnostellaan ja mallinnetaan tutkittua pienoismallien avulla. Tällainen pienoismallin tekeminen, jossa paikkoja ja tiloja tyypitellään näin, kaikkea ei tarvitse piirtää alusta asti, vaan elementtejä siirtelemällä voi kokeilla joustavasti eri vaihtoehtoja. Pienoismallit mahdollistavat myös taiteelliset kokeilut. Ja kun paikoissa on aikakerroksia, voi tutkia, miltä uusi voisi näyttää aiempien aikakausien rakennusten ja elementtien rinnalla.

Kattavaan analyysiin pohjautuva suunnitelma, ehdotus yleiskaavasta, muodostuu pala palalta muutamien palaute- ja arviointikierrosten jälkeen. Valmiit työt esitellään kurssin lopuksi ja osa opiskelijoista on käynyt esittelemässä niitä kunnissa. 


Täydentävä ohjaustiimi

Me femmalaiset olemme tuoneet kurssiin strategista ajattelua, systeemisyyttä, visio- ja tulevaisuusskenarioinnin ja osallistavan suunnittelutavan. 

Monella alalla moniammatillisuus on jo arkea, mutta ei vielä arkkitehtuurisuunnittelussa. Opiskelijat ovat arkkitehtuuriopiskelijoita tai kaupunkisuunnittelijoita. Heidän on jatkossa tehtävä enemmän yhteistyötä. Vaikuttamalla koulutukseen saamme kestävämpää suunnittelua.

Opettajakunta ovat monitaustainen. Andres Ojari on virolainen arkkitehti. Jonathan Woodroffe on britti, joka asuu Hollannissa. Arkkitehtuuria hän on opettanut Virossa neuvostoajoista lähtien. Sean Tyler on Australiasta ja maisema-arkkitehti. Itse olen suunnittelumaantieteilijä ja Femma-kollegani Milla kaupunkimaantieteilijä.


Arvostava työyhteisö

”Tämän työskentelytavan ansiosta töiden taso on kehittynyt huimasti”, sanovat opettaja-ohjaajakollegamme.

Emme ole aina samaa mieltä, mutta olemme avoin, luova ja kannustava työryhmä. Ehdotuksiin sanotaan lähtökohtaisesti kyllä. Esimerkiksi kun ehdotin kurssiohjelmaan ilmaisutaidon kehittämistä, jotta opiskelijoiden olisi helpompi esitellä ehdotuksistaan, vastaus oli: kokeillaan. 

Kurssi muokkautuu kerrasta toiseen. Arvostamme toisiamme ja täydentäviä osaamisiamme. Opiskelijoiden kanssa työskentely on antoisaa ja on auttanut jäsentämään omaakin työtä. Samalla on mahdollista tehdä tutkimusta. 

Yhteistyö on opettanut meillekin uutta tapaa viedä suunnitelmia käytäntöön ja tilallista ajattelua. Itselleni esimerkiksi kurssilla käytetty building typologies -lähestymistapa, jossa luokitellaan rakennuksia niiden muodon, toimintojen ja rakennustapojen mukaan.

Olemme myös oppineet tuntemaan Viroa ja tutustuneet paikkoihin, joihin ei olisi tullut muuten pysähdyttyä. Syksyllä 2026 kurssi suuntaa Tallinnasta Narvaan. 


Havaintoja arkkitehtuurista

Työskentely on havahduttanut siihen, miten irrallaan arkkitehtuuri saattaa olla ympäristöistä, joihin se vaikuttaa. Toinen havainto on, että arkkitehdit ovat tottuneet työskentelemään yksin tai muiden arkkitehtien kanssa. Olemme saaneet ainutlaatuisen mahdollisuuden tuoda juuri systeemistä, yhteiskunnallista ja monialaista näkökulmaa arkkitehtuuriopintoihin Virossa.


Efe Ogbeide, Femma Planning Oy